Elektrik Faturalarının Son Durumu

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Elektrik Faturalarının Son Durumu hakkındaki yazımızda tüketilen elektriğe göre ödenen faturalar ve yeni yılla birlikte elektrik sağlayıcınızı değiştirme hakkınız olacağını yazacağız.

istanbulda-elektrik-kesintisi1

Ülke olarak enerji kaynakları bakımından çoğunlukla dış ülkelere bağımlıyız.

Doğal gaz dışarıdan geliyor ve ithal kömürler kullandığımızdan ücretlerde olan artış kaçınılmaz oluyor. Kış aylarında ülkeye gelen doğal gazın çoğunu devlet, evlere göndermektedir. Enerji üreten santralin doğal gaz ihtiyacını ikinci planda tutmaktadır. Yeteri kadar doğal gaz ithal edilmediğinden de elektrik santralleri doğal gaz alamıyorlar. Buradan da elektrik ihtiyacı karşılanamıyor. Dışarıdan doğal gaz alımının tam bir planlamayla yapılamaması ülke içinde doğal gaz eksikliğine sebebiyet veriyor. Artan doğal gaz kullanımına endeksle ihraç edilen doğal gazında aynı oranda yükseltilmesi ve kendi depolarımızda kullanıma saklanması gerekir. İran, Rusya ve Azerbaycan dan aldığımız doğal gazın tam anlamıyla yeterli bir şekilde ithal edilmesi gerekir. Evlere ve santrallere gereken kadar doğal gaz gönderilmelidir.

elektrik-sirket

Elektriği dağıtmakla görevli 21 adet dağıtım şirketi bulunmaktadır.

Bu şirketlerin hepsi de özel firmalara aittir. Devlet tamamen elini bu alandan çekmiştir. Bu şirketler elektriği dağıtırken kar yapma amacı güttükleri için belli zamanlarda fiyat düşük olduğunda devreye girmemiş oluyorlar. Kafalarına göre elektrik kesintisi yapıyorlar. İstanbul’un Avrupa ve Asya kıt’alarında bulunan ilçelere belirli tarihlerde ve saatlerde kesintiler uyguluyorlar. Üretim olmadığından elektrik dağıtım şirketleri olan elektriği gezdirerek paylaştırıyor. Bu da enerji gereksinimini karşılamak için üretilen boş bir çözüm olarak sunuluyor. Serbest tüketici olayı 2017’de yeniden gündeme getirildi. Serbest tüketici de, elektrik abonesi belirli bir tüketim sınırını geçtiğinde istediği dağıtım şirketinden elektriğini alabilme hakkı kazanıyor.

tedas

83-85 tl üzeri ödeyen her elektrik tüketicisi istediği elektrik dağıtıcısını seçebilecektir.

Tabi ki elektrik dağıtıcısını değiştirmek faturanızda çok da bir değişim göstermeyebilir. Çünkü devletin elektrik faturasına yansıttığı bir çok kalem vergiden kurtulma imkanınız yoktur. Bu işlemi yapmak için olan aboneliğinizi iptal edip yeni başvuracağınız dağıtım şirketine başvuruda bulunmalısınız. Bu işlemler beklemediğiniz kadar yavaş olacaktır. 2015 yılında 40 milyon aboneden sadece 2 milyon abone aldığı elektriği değiştirmiş ve başka bir dağıtım şirketine başvurmuştur. Elektriği devletin tek elden üretmesi gerekir. Enerjinin zorunlu bir ihtiyaç olması nedeniyle tek elden verilmesi en doğru seçenek olarak gözüküyor. Serbest piyasa da olan enerji fiyatlarında çok fazla dalgalanmalar olmaktadır. Elektrik dağıtıcınızı değiştirirken kaç yıllık taahhütte imza attığınıza da dikkat edin.  Elektrik Faturalarının Son Durumu.

Kullanmadığımız enerjinin faturası

Kayıp kaçak bedeli ve dağıtım bedelinin halka ödettirilmemesi gerekir. Faturasını ödeyen halka bu adaletsizlik yapılmamalı ve en kısa zamanda bu işe bir düzenleme getirilmelidir. Kış saatine geçilmemesi ve yaz saatine devam etme tam ters bir etki yaptı. Enerji kullanımı %7 oranında arttı. Tasarruf yapalım derken daha fazla tüketim oldu.

Elektrik Faturalarının Son Durumu.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com