Uyku Problemleri Ve Çözüm Yolları

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Uyku Problemleri Ve Çözüm Yolları yazımızda derin ve iyi bir uykunun tüm yaşantımıza nasıl etki ettiğini ve uyuyamama problemlerinin çözümlerini yazdık.

Şuan ki yaşantımızda insanların en büyük sorunlarından biride tam anlamıyla uyuyamamaktır.

Uykusunu tam alamayan veya sıkıntılardan uyuyamayan kişiler tüm günlerini yarı-ölü olarak geçiriyorlar. Bu da iş ve aile yaşantılarında olumsuz sonuçlar doğuruyor. Kent de yaşayan insanların stresleri köylerde yaşayanlara göre daha çoktur. Maalesef para kazanma adına İstanbul, Anlara ve İzmir gibi kentlere de yaşamaya çalışan insanların uyku düzenleri de bu oranda çok düşük oluyor. Sıkıntısız uyuyabilen insan sayısı her geçen gün azalıyor ve ilaç kullanımları da bu oranda yükseliyor.

uykusuzluk1

Uyku Apnesi

Fazla kilo alımlarında uyku apnesi artmaktadır ve bu sizde uyku açlığı meydana getirmektedir. Çok uyusanız da bu size yeterli gelmemektedir. Diğer taraftan ise az uyuyan insanlar da da çok yemek yeme gibi bir alışkan baş göstermektedir. Eksik uyuyan çocuklar da şişmanlığa eğilimli olmaktadır. Bilgisayarın, televizyonun ve telefonun başından kalmayan çocuklar anne ve babasından gizliden gizleye uykusundan feragat edip zamanını bunlarla harcamaktadır. Bu da çocuklarda fazla yeme gibi bir özellik ortaya çıkarmaktadır. Uyku apnesi tam olarak şudur. Uyurken solunum yolların tam olarak çalışmaması, düzgün nefes alamama, horlama ve kesik kesik nefes alma gibi vücudu yoran bir uyuma şeklidir. Vücut da alamadığı oksijeni almak için kendince hızlandırma yaparak uyurken bile yıpranmamıza neden oluyor Bu da bizim kalitesiz bir uyku çekmemize sebebiyet veriyor. Bununla birlikte de çeşitli hastalıklar meydana geliyor. Yağ metabolizmanızı bozuyor ve yağlanmanıza neden oluyor. Şeker metabolizmasını bozuyor ve diyabet rahatsızlığına neden oluyor.

uyku

Uyumu Düzeni Nasıl Olmalı

Uyku problemiyle başa çıkmanın başlangıcı olarak nasıl bir uyku düzeniniz ve yapınız varsa ona göre bir uyuma saati geliştirmelisiniz. Uykuya eğilim genetik miras olarak kişiye atalarından aktarılır. Bununla yaşamayı öğrenmek zorundadır. Kimine 6 saat uyku yeterken kimine 10 saat uyku yeterli gelmektedir. Size yeten saat neyse onun dışına çıkmayın yoksa hastalıklar sizi bulur. Öğle vakti yapılan şekerleme sizin zinde ve dinç olmanızı sağlar. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)‘in uyku düzenini baz alırsak; Yatsıdan sonra yatış, 22.00 civarı. Teheccüde kalkış, 02 – 03.00 civarı. Kaylule yapış, 11-13.00 arası uyursak hem dinen uygun olanı yapmak, hem az uyku ile çok verim almak, hem de Peygamber sünnetleri ile düzene girmiş oluruz. Size iyi uykular…

Uyku Problemleri Ve Çözüm Yolları

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com