BIOFEEDBACK Yöntemi Nasıl Kullanılır

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

BIOFEEDBACK Yöntemi Nasıl Kullanılır ve kullanım alanlarını yazımızda inceledik.

bopfeedback-loop

Bio feed Back Nedir

Beynimizde vücudumuzda bizim kontrolümüz dışında işleyen bir çok organizma vardır. Kalbin atması ve beyin deki verilerin nöronlar sayesinde iletimi gibi. Bunlara biz karışmayız ve kendiliğinden olurlar. Bu sistemleri ölçebilecek cihazlara sahip bulunmaktayız. Bu nedenle de bu yapıların işleyişini bazı yöntemlerle değiştirebilmekteyiz. Koşullanma dediğimiz metot ile kişi neyi kendine koşul hedef kabul ederse o yönde bir etkileşime sahip oluyor. Anne ve babadan gelen genetik bilgiler bile bu koşullanma sistemiyle değişebilmektedir. Mesela, kendinizde beğenmediğiniz bir özellik olarak kişilerle anlaşamama ve iletişim kuramama sorununuz olsun. Bu olumsuzluğu neden olan beyindeki nöronlar bilgisayara cihaz yardımıyla bağlanıp gidişatı izlenerek nerede bir eksiklik veya fazlalık olduğu bulunabilir. Sizdeki problem Biofeedback yöntemi kullanılarak çözülebilir. Kafaya takılan sensörlerle deneye deneye tekrarlaya tekrarlaya yapılan yanlışlıklar nöron ölçümleri sayesinde görülebilir. Bu ölçülen aksaklıkların çözümüne de pratik yaparak ulaşılabilir.

bio-feed-back-kullanma

Biofeedback Kullanım Alanları

Başarılı olma strese karşı rahatlama gibi alanlarda kullanılır. Stresle baş edebilmenin yöntemlerini bu yöntemle halledebilmektesiniz. Çocuklarda öğrenme ve dikkat eksikliklerinde kullanılmaktadır. Kolay öğrenemeyen, ezberleyemeyen  veya matematik kabiliyeti yetersiz olan çocuklara bu kabiliyetlerini geliştirme adına kullanımı vardır.

Seans Süresi

Ortalama olarak çocuklarda 1 ay ila 3 ay arasında seans aralığı olmaktadır. Çocukların her gün seanslara katılması gerekir. Daha etkiliği bir tedavi için sürekli bir çalışma yapılması gerekir. Her gün gelemiyorsa eğer hafta da 3-4 gün seanslara katılma zorunluluğu vardır.Tedavinin amacı; beynin farkındalığını arttırarak, bilinç altında kayıtlı olan bilgileri değiştirmektir. Bilgileri değiştirmek doğru bir değişim ile yapılır.

biofeedback-mental

 

Bağımlılıklardan Kurtulma Yöntemi Biofeedback

Asla değişmeyeceğinize inandığınız bir bağımlılığınız varsa bunu Biofeedback yöntemiyle değiştirmek elinizdedir. Mesela; Sigara bağımlısınız. Bu illet den kurtulmak istediniz fakat bırakamadınız. Biofeedback tedavisi veren kurumlara giderek bu tedaviye başlayın ve sonuçlarını görün. Sigarayı bıraktığınızı kendiniz şahitlik edeceksiniz. Şöyle bakarsak işe yaramayan beynimizde kayıt edilmiş sigara bağımlılığı bu tedaviyle silinerek eski sigarasız haline geri dönüyor. Artık sigara kullanma isteği ve nikotin ihtiyacı beyinde olmadığı için bizde bir istek uyandırmıyor. Başarı oranı %80 ler civarındadır. Eski tür ilaçlı tedavilere göre başarı oranı hayli yüksektir. Fiyatı pahalı olabilmektedir. Cihazlar ve seanslar maliyeti arttırmaktadır.

Sonuç olarak beynimizde ve kişiliğimizde istemediğimiz bir özelliğimiz var ise Biofeedback tedavisiyle beynimizin o hasarlı kısmına onarım yapılarak istediğimiz kişiliğe geri dönebiliyoruz veya daha iyisi bir versiyonunu kullanabiliyoruz. Otizm hastalığı, kekemelik konuşma bozukluğu gibi hastalıklara da iyi gelir. Takıntılarınızın giderilmesinde de kullanılır.

BIOFEEDBACK Yöntemi Nasıl Kullanılır.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com