Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu Uzaya Fırlatıldı

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu Uzaya Fırlatıldı yazımızda Türk silahlı kuvvetleri için anlık yüksek çözünürlüklü istihbarat çekim bilgilerini gönderecek olan uydumuzu anlatacağız.

Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu Hakkında

Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu, 5 Aralık 2016 tarihinde Fransa ülkesinden fırlatılmıştır. Göktürk-2 olan kendisinden bir sonraki versiyonundan sonra fırlatılmasının sebebi İsrail devletinin fırlatmaya karşı çıkmasından kaynaklıdır. Kendi ülkesindeki gizliliği ihlal etmesini bahane göstererek işleri ertelememize neden olmuştur. Göktürk-1 keşif gözetleme uydusu, Göktürk-2 keşif gözetleme uydusuna göre daha yüksek çözünürlüklü istihbarat görüntüler çekebilmektedir. Bununla birlikte kullanımı ömrü 9 yıldır. Türk silahlı kuvvetlerin kullanacağı Göktürk-1 keşif gözetleme uydusunu sadece askeri alan kullanımı olacaktır. Çoğunlukla pkk terör örgütünün eylemleri ve teröristlerin hareketleri bu uydu sayesinde tespit edilecektir. Şu ana kadar ki fırlatılan en gelişmiş görüntüleme teknolojili uydumuzdur.

gokturk1

Uyduların Fırlatılma Yerleri

Daha önce fırlatılan Rasat uydusu 2011 yılında Rusya’dan, Göktürk-2 uydusu ise Çin’den fırlatılmıştır. Bu sefer ki Fransa’dan fırlatılmıştır. Göktürk-1 keşif gözetleme uydusunun ilk elde ettiği sonuçlarını Norveç’te bulunan Uzay istasyonundan alacağız. Fırlatma kısımlarını kendimiz yapamıyoruz maalesef, fakat yazılım tarafında Türk Mühendisler görev almıştır.

Göktürk-1 keşif gözetleme uydusunun Çalışma Olanakları

Yarım metre’ye kadar hassas görüntüleme özelliğine sahip olan Göktürk-1 keşif gözetleme uydusunun gözünden hiç bir şey kaçamayacak gözüküyor. Artı olarak doğal afetler, deniz kirliliği ve hasar tespit gibi olayların incelenmesinde de büyük yarar sağlayacaktır. Bu uydu ile birlikte daha da derinden uzay çalışmalarına ağırlık vermiş gözüküyoruz. Yeni hedef olarak her şeyiyle Türkler tarafından yapılmış uydularımızın olması bu dalda kendimizi en üst seviyelere getirmemiz bizim için olmazsa olmazlardandır. Diğer medeniyetlerin teknolojileri bizlerden hep üstün olmak zorunda mı? Bu alanda kendimizi ortaya koyarak takip eden değil takip edilen bir modern ülke olma yolunda çalışmalarımıza daha üst seviyelerde ağırlık vermeliyiz. Genel olarak bakacak olursak, TSK’ya hizmet verecek olan Göktürk-1 keşif gözetleme uydusu, ayrıca diğer alanlarda da yardımcı olması bekleniyor (Hasar tespit gibi).

Terörler mücadele de teknoloji kullanımının ne kadar önemli olduğu kat sınamaz bir gerçekliktir. Bu nedenle son çıkan ve bize kolaylık sağlayan teknolojik yenilikleri geliştirme önceliğimiz olması gerekir. Ülkemizin gelişmesi açısından bu tür yatırımlara çok fazla ihtiyaç duymaktayız. Daha gelişmiş uydular yapmak dileğiyle..

Göktürk-1 Keşif Gözetleme Uydusu Uzaya Fırlatıldı.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com