Windows 95 Çıkışı 1993-1995 Yıllarındaki Teknolojik Yenilikler

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Windows 95 Çıkışı 1993-1995 Yıllarındaki Teknolojik Yenilikleri bu sayfamızda sizlere yazdık. Windows’un teknolojideki egemenliği üst seviyelere çıkıyor bu yazımızda.

Intel Pentium

Mart 1993 yılında işlemcilerin yılı oldu. Intel çok güçlü olduğu 486 modelinden sonra ondan da güçlü Pentium modelini tanıttı. 60 Mhz, 32 bit işlemcide 3.2 milyon transistör bulunuyordu. Halk arasında Pentium güçlü anlamında biliniyordu çünkü Intel reklamlarında bunu pazarladı ve buda işe yaradı.

Newton PDA

Mart 1993 tarihinde Steve Jobs’ın Apple’dan kovulmasında büyük rol oynayan Apple Ceo’su John Sculley sunduğu ilk el bilgisayarıydı. Dönemine göre oldukça yeni özellikler içermesine rağmen gereken pazarlama yapılamadı ve istenen başarı sağlanamadı. Bu başarısızlık ilerde John Sculley‘in kovulmasına ve Steve Jobs‘ın tekrar Apple da göreve başlamasına etkisi olacaktı.

Linux 1.0

Mart 1994 tarihinde Linux 1.0 Kernel yayınlandı. Linux Journal kuruldu. Bir diğer gelişme SuSE Linux Beta sürümü tanıtıldı. En son Red Hat Linux ilk kez piyasaya tanıtıldı.

redhat

Power Macintosh

Mart 1994 yılında Apple, Power Mac serisini tanıttı. Bu seri, Motorola’nın PowerPc işlemcisini kullanıyordu. Power Macintosh 6100,7100 ve 8100 modellere sahipti. Hızı ise 60 ila 110 Mhz arasında değişiyordu.

NetScape 1.0

Ekim 1994 tarihinde ilk web tarayıcısı olan Mosaic, adını değiştirdi ve Netscape olarak kuruldu. Netscape Navigator 1.0 tanıtıldı. Üniversitede iki arkadaş David Filo ve Jerry Yang kendi yer imlerini tanımlamak için Yahoo’yu kurdular. Yahoo ilk başta Üniversite çevresinde kullanılmaya başlandı.

NetScape

Windows 95

Ağustos 1995 yılında Microsoft uzun yıllar üzerinde çalıştığı Windows 95 işletim sistemini tanıttı. Windows 95 bilgisayar tarihinde en iyi tanıtılan ve en hızlı satılan işletim sistemi oldu. İlk 4 günde 4 milyon, ilk bir ayda 7 milyon kopya sattı. Tanıtım kampanyasını çok başarılı bir şekilde yaptı.

Microsoft Bob

Şubat 1995 yılında Microsoft kötü bir program yaptı ve bunun adı Microsoft Bob‘tu. Bu programın Windows üzerinde çalışacak program yöneticisi görevini üstlenecek sevimli bir arayüz işlevini yapması bekleniyordu. Fakat umdukları gibi olmadı. Bu nedenle hemen bu programdan vazgeçip Windows’un çıkışını sağlayacağı işletim sistemi olan Windows 95’i geliştirmeye koyuldu. Windows 95 Çıkışı 1993-1995 Yıllarındaki Teknolojik Yenilikler.

Windows 95 Çıkışı 1993-1995 Yıllarındaki Teknolojik Yenilikler.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir