1976 ve 1977 Yıllarını İçeren Bilgisayar Teknolojisinin Gelişimi

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

1976 ve 1977 Yıllarını İçeren Bilgisayar Teknolojisinin Gelişimini anlattığımız yazımız dasınız.

Apple Kuruldu

Nisan 1976 yılında Steve Wozniak‘ın geliştirdiği Apple 1 içn Steve Jobs ile Apple şirketini kurdular. İkili Apple 1 ürününü satılabilir hale getirmek için Jobs’un garajında geliştirmelere başladılar. Wozniak, Hp ve Atari şirketlerine PC yapma teklifi götürdüğü fakat bu şirketlerin yapılan teklifi reddettiği belirtilmiştir.

MICROSOFT & BILL GATES

Şubat 1976 yılında Bill Gates bilgisayar kullanıcıları için bir bildiri yayınlayarak, Altair kullanıcıların lisanslı Basic dili almalarını istiyordu. Böylece yasa dışı kullanımın önüne geçmek istiyordu. Ta o zamanlardan kaçak kullanıma karşı savaş başlatmıştı kendisi. Bill Gates , okuduğu Harvard Üniversitesindeki eğitimini bırakıp kendini tam anlamıyla Microsoft şirketini kurmaya adamıştı.

atari-games

Atari Şirketinin Satışı

Aralık 1976 yılında Atari şirketinin oyun alanında başarıları büyük şirketler tarafından dikkatle izleniyordu. Bu durum büyük şirketlerin ağzını sulandırmıştı bu yüzden Warner Communications, tam 28 milyon dolara Atari’yi satın aldı. 1976 yılında 3 milyon video oyunu satıldı. 1976 ve 1977 Yıllarını İçeren Bilgisayar Teknolojisinin Gelişimi.

Apple 2 Satışa Çıkıyor

Nisan 1977 yılında Apple bilgisayar firması dünyanın ilk plastik kasalı, renkli, klavyeli ve monitörlü bilgisayarını satışa çıkardı. 4 kb Ram ve 1 Mhz işlemcisi olan bilgisayar Basic işletim sistemiyle çalışıyordu. Apple 2’nin sayış fiyatı tam 1,300 Amerikan Dolarıydı.

apple2-cikis

Commodore Pet

Haziran 1977 yılında Commodore firması ilk kişisel bilgisayarını piyasaya sürdü. Commodore Pet modeli 4 kb Ram,klavye,monitör ve kaset sürücü içeriyordu. Fiyatı 600 dolardı.

Radio Shack

Ağustos 1977 yılında Radio Shack firması da bilgisayar üretmişti. Bu üründe 4 kb Ram, klavye, siyah-beyaz ekran ve kaset sürücüsü vardı. Bu modelin ismi TRS-80 idi. Piyasa fiyatı 399 dolardı.(O zamanlar bile ,99$lar kullanılıyor.)1977 yılında 50bin satış rakımına ulaşılmıştı.

atari-2600-model

Atari 2600

Kasım 1977 yılında Atari oyun konsolu 2600 modelini satışa çıkardı. 190 dolarlık bir ücreti vardı. Özelliklerinde monitör yoktu, televizyona bağlanıyordu. Oyunlar ve makinesi ev kullanıcılarına çok cazip geliyordu ve yükselmeye devam ediyordu.

1976 ve 1977 Yıllarını İçeren Bilgisayar Teknolojisinin Gelişimi.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com