Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » 2.000 Doların Altındayken Ethereum Almalı Mıyız?

2.000 Doların Altındayken Ethereum Almalı Mıyız?

Bitcoin ve Ethereum

2.000 Doların Altındayken Ethereum Almalı Mıyız?

2.000 Doların Altındayken Ethereum Almalı Mıyız?

ANAHTAR NOKTALARI

  • Ethereum bu yıl Bitcoin‘den düşük performans göstermeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların ciddi endişelerine yol açıyor.
  • Bu akıllı sözleşmeler platformu, Katman 1 blok zincirleri arasında pazar lideri olmayı sürdürüyor ve hemen hemen her blok zinciri alanında lider konumdadır.
  • Gelecekteki Ethereum gelişimi için uzun vadeli yatırımcıların endişelerini gidermeye yardımcı olacak ayrıntılı bir yol haritası var.

Ethereum’un 2024’te daha da yükselmesinin iki önemli nedeni var.

Yıl boyunca neredeyse %50 artış göstermesine rağmen Ethereum yatırımcıların gözünden düşmüş gibi görünüyor. Diğer kripto paralar son zamanlarda değer kazanırken Ethereum yükselmedi. Şu anda 1.800 doların biraz altında işlem gören Ethereum, bu yıl defalarca 2.000 dolar fiyat işaretini geçemedi ve şu anda Bitcoin’in önemli ölçüde altında performans gösteriyor.

Bunların hepsi Ethereum’u şu anda ilgi çekici bir yatırım haline getiriyor. Halen dünyanın en büyük ikinci dijital varlığıdır (yalnızca Bitcoin’den sonra) ve 2024’e girerken Ethereum’un fiyatının yükselmeye başlayabilmesinin en az iki iyi nedeni vardır.

Açık pazar lideri

Her şeyden önce Ethereum hala blockchain dünyasının 800 kiloluk gorilidir. Ethereum, 2015 yılında akıllı sözleşmeler konseptine öncülük ettiğinden beri, hemen hemen her yeni blockchain inovasyonunu sürekli olarak piyasaya süren ilk şirket oldu. Bu da Ethereum’a , değiştirilemez tokenlar (NFT’ler) ve merkezi olmayan finans (DeFi) gibi önemli alanlarda imrenilecek bir ilk hamle avantajı sağladı.

Her iki alanda da Ethereum hala açık ara lider. Örneğin Ethereum, toplam DeFi gücünü ölçmek için tartışmasız en iyi metrik olan, kilitlenen toplam değerin (TVL) %54’ünden göz kamaştıran bir orandan sorumludur. Başka hiçbir blockchain buna yaklaşamaz bile.

Solana  veya Avalanche gibi rakip blok zincirleri, Ethereum’un pazar hakimiyetini daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya başlayana kadar, Ethereum’un dünyadaki önde gelen Katman 1 blok zinciri olarak sağlam kalacağını söylemek yanlış olmaz. Uzun vadeli bir yatırım beklentisinde aradığım şey de tam olarak bu: köklü bir mükemmellik geçmişine sahip açık bir pazar lideri.

Sürekli iyileştirme döngüsü

Ethereum’un bugüne kadarki başarısı bir tesadüf değil. Ethereum, dünyadaki en büyük geliştirici ağına sahiptir ve bu geliştiriciler, Ethereum’un pazar lideri konumunu korumaya oldukça odaklanmıştır. Örnek olarak: Geçen yıl Ethereum, blockchain dünyasında şimdiye kadarki en zor ve karmaşık teknik başarılardan biri olan The Merge‘ı başardı. Bazıları bunun zorluğunu bir uçağın motorunu uçuş sırasında değiştirmeye benzetti.

Ethereum’u özellikle uzun vadeli yatırımcılar için cazip kılan şey, gelecekteki gelişim için çok ayrıntılı bir yol haritasına sahip olmasıdır. Birleşmeden sonra bile Ethereum, performansı artırmak, ücretleri düşürmek ve genel ölçeklenebilirliği geliştirmek için blok zincirinde yeni teknik değişiklikler yapmayı planlıyor. Bir sonraki büyük yükseltme (Dencun olarak biliniyor) şu anda geçici olarak 2024’ün ilk çeyreği için planlanıyor ve şimdiden Wall Street devi Goldman Sachs’tan övgü aldı.

2.000 Doların Altındayken Ethereum neden gözden düştü?

Dolayısıyla bariz soru şu oluyor: “Eğer Ethereum bu kadar harikaysa, neden yatırımcıların gözünden düştü?” Birkaç olası açıklama olsa da en muhtemel olanı The Merge’in gereğinden fazla söz vermiş ve gereğinden az teslim etmiş olabileceğidir. The Merge’in etrafında o kadar çok dedikodu ve spekülasyon vardı ki, bu heyecanı karşılaması mümkün değildi.

Yatırımcılar ertesi gün uyandıklarında Ethereum blok zincirinde aslında hiçbir şeyin değişmediğini gördüler. İşlem işleme süreleri daha hızlıydı ancak çok az bir orandaydı. İşlem ücretleri hala yüksekti ve blockchain üzerinde staking’in geleceği hakkında hala acil sorular vardı (Ethereum’un Nisan ayında düzelttiği bir şey). Hepsinden öte, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin de hala yapılması gereken çok iş olduğunu kabul etti. Yani Birleşme, Ethereum’u yükselişe geçirecek bir tür sihirli roket yakıtı değildi. Anında cızırtı eksikliği kesinlikle birçok yatırımcıyı hayal kırıklığına uğrattı.

Başlangıçta Ethereum için çok fazla ses getiren NFT’ler ve metaveri gibi blockchain sektörlerinin çoğunun 2022’de kullanıcıların, geliştiricilerin ve yatırımcıların gözünden düştüğünü de ekleyin. Ve unutmayın, benzeri görülmemiş bir artış Geçen yılın sonlarında ChatGPT’nin görünüşte hiçbir yerde ortaya çıkmaması, yatırımcı duyarlılığında muazzam bir dalgalanmaya yol açtı. Birdenbire, üretken yapay zeka (AI) yatırım dünyasının konuşulan konusu haline geldi ve açıkçası Ethereum’un bu konuda sunabileceği pek bir şey yoktu.

Uzun vadede Ethereum’a yatırım yapmak mı istiyorsunuz?

Benim bakış açıma göre Ethereum, uzun vadeli harika bir yatırım oyunu olmaya devam ediyor. Şu anda yatırımcı güveni düşük bir noktada görünüyor, ancak bu durum yakında değişebilir. Halen 2.000 doların altındayken Ethereum’u şimdi satın almak harika bir pazarlık gibi görünüyor. Yeni yıla patlamayla başlamak için potansiyel bir katalizörle (yeni Dencun teknoloji yükseltmesi) birlikte indirimli fiyatla kanıtlanmış bir pazar liderine sahip oluyorsunuz.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: Dominic Basulto – fool.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir