Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » 15. Doğum Günün Kutlu Olsun iPhone 3G, Gerçekten ‘Uygun Fiyatlı’ Son iPhone

15. Doğum Günün Kutlu Olsun iPhone 3G, Gerçekten ‘Uygun Fiyatlı’ Son iPhone

15. Doğum Günün Kutlu Olsun iPhone 3G

15. Doğum Günün Kutlu Olsun iPhone 3G, Gerçekten ‘Uygun Fiyatlı’ Son iPhone

15. Doğum Günün Kutlu Olsun iPhone 3G, Gerçekten ‘Uygun Fiyatlı’ Son iPhone

Şimdiki 16 yıllık tarihinde kısa bir an için iPhone, merhum CEO Steve Jobs‘un “büyülü bir fiyat” olarak adlandırmış olabileceği bir fiyata satıldı.

Apple, iPhone 3G‘yi 9 Haziran 2008‘de WWDC’de tanıttığında, yalnızca henüz yeni olan 3GHz AT&T (ABD’de) ağına erişimle performansı artırmakla kalmadı, Apple, fiyatı neredeyse yarıya indirerek benzeri görülmemiş bir hamle yaptı.

Orijinal, metal destekli, 8 GB iPhone 599 dolara satıldı, ancak kısa süre sonra 399 dolara düştü. Apple’ın yeni plastik destekli ve başka şekilde incelikle yeniden tasarlanmış iPhone 3G’si yalnızca 199 ABD Doları’na (16 GB modeli için 299 ABD Doları) satılabilir.

Açılış konuşmasında Jobs, “iPhone 3G’nin hemen hemen herkes tarafından karşılanabileceğini düşünüyoruz” dedi. Piyasaya sürüldüğü ilk hafta sonunda bir milyondan fazla iPhone 3G cep telefonu satıldı. Açıkçası, Apple bir şeyin peşindeydi.

Apple, kamerayı iyileştiren ve depolama kapasitelerini 32 GB’a çıkaran daha güçlü iPhone 3GS ile devam etti. 8G modeli hala sadece 199 dolara mal oluyor. Ancak uygun fiyatlara olan ilgi uzun sürmedi. İki yıl sonra Apple, kökten yeniden tasarlanmış iPhone 4’ü 16 GB modeli için 599 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sürdü.

Apple’ın yoluna devam etmesi, fiyatları artırması ve 1.599 doları aşan bir ürün yelpazesi sunması ( iPhone 14 Pro Max 1 TB modeli için), Jobs’un herkesin karşılayabileceği bir telefondan bahsettiği zamanı şirketin hatırladığını bile merak etmelisiniz.

Apple’ın iPhone 3G’si gerçekten bir anormallikler koleksiyonu ve orijinal iPhone’dan bazı sıfırlamalar var

Her şeyden önce, hattın asla düzelmediği nesiller arası bir kopukluğu harekete geçirdi. Orijinal iPhone’umuz vardı, o kadar heyecan verici bir cihazdı ki, bir zamanlar ” İsa’nın Telefonu ” olarak anılıyordu ve ardından iPhone 3G. Hiçbir zaman sürüm numarasına değil hücresel kapasiteye atıfta bulunan bir iPhone 2 ve “3G” olmadı (adil olmak gerekirse, 2G uç ağından çok daha hızlıydı).

Yine de Apple, yukarıda belirtilen 3GS’yi takip ederek 3’e kilitlendi ve ardından iPhone 4’ü ( doğal olarak iPhone 4S geldi). Sonsuza kadar iPhone 2’nin ne olabileceğini merak etmeye başladım. Belki de iPhone 3G olmalıydı ve ardından 3GS, uygun iPhone 3 olabilirdi.

Bazı yönlerden, iPhone 3G, orijinal iPhone’dan bir sürüm düşürmeydi. Elbette, o kadar yüksek bir hıza sahipti, ancak siyah (veya beyaz) plastik arka kısım, orijinalin fırçalanmış metali kadar lüks değildi (açılış konuşmasının videosunu izlediğimde, fotoğraf çekmek için OG iPhone’unu tutan bir adam fark ettim. Hala iyi görünüyordu.

Jobs, “Arkası tamamen plastik, gerçekten güzel,” dedi. Plastiğin cihaz antenlerinin sağlam bir bağlantı kurmasını kolaylaştıracağından bahsetmedi. Yine de ekledi, “Gerçekten, gerçekten harika ve buna inanabiliyorsanız, elinizde daha da iyi hissettiriyor.

Şu an elimde eski, çalışmayan bir iPhone 3G var. Tamam, Jobs haklıydı, iyi hissettiriyor. Bunun nedeni çok küçük olması da olabilir, sadece 4,55 inç x 2,44 inç x 0,48 inç

3G ayrıca, gömme 3,5 mm kulaklık jakını herhangi bir çift kulaklığı barındırabilecek bir jak ile değiştirmek (bu gerçek seyircileri neşelendirdi) ve gerçek bir GPS eklemek gibi orijinal iPhone’un bazı hatalarını da düzeltti. Jobs kehanet gibi, “2.0 yazılımıyla iPhone’da konum gerçekten çok önemli olacak” dedi. Ayrıca masum bir şekilde, “GPS verilerini kullanarak, aslında izleme yapabiliriz” dedi ve ardından, sürücünün yeni GPS özellikli iPhone 3G’si aracılığıyla banliyölerde giden bir arabayı nasıl takip edebileceklerini gösterdi. Daha basit zamanlardı.

Apple’ın sürekli olarak arkasındaki kameraları veya görüntü işlemcilerini geliştirmek için çalıştığı önceki yılların aksine, iPhone 3G, orijinal telefondaki 2MP kameraya dokunulmadan (3G’ler MP’leri 3’ün üzerine çıkarır) bırakarak fotoğrafçılığa ho-hum bir yaklaşım benimsedi.

Apple’ın iPhone 3G’si, App Store’u destekleyen iPhone 2.0 (evet, ‘iOS’ henüz resmi olarak mevcut değildi) ile ilk olması dışında, iPhone zaman çizelgesinde önemsiz bir cihaz olarak kabul edilebilir. iPhone 3G’den aylar önce, 3G satışa çıktığında App Store’da yüzlerce uygulama mevcuttu. Bugün App Store’da en az 1,6 milyon uygulama var, hepimiz iPhone 14 cihazlarımızda ve Apple’ın uygulamasında onlarca taşıyoruz. Geliştiriciler geçen yıl bir trilyon dolardan fazla gelir elde etti. Her şey plastik destekli iPhone 3G ile başladı.

Apple’ın neden artık 199 dolarlık iPhone satmadığını anlamıyorum. Belki de bunun nedeni, malzemelerin daha iyi olması ve teknolojinin çok daha güçlü ve karmaşık olmasıdır. Belki de daha fazla ödeme eğilimi gösterdiğimiz içindir, çok daha fazla. Bunun nedeni, maliyetlerin bir şekilde uzun vadeli ödemelere çekildiğini hissetmesi olabilir. 799 $ çok fazla para ama 33 ay boyunca ayda 24 $ ödediğinizde o kadar acı verici gelmiyor.

Doğum günün kutlu olsun, iPhone 3G. Her şeyi değiştirirken bu kadar az değiştirdiğiniz için teşekkürler.

15. Doğum Günün Kutlu Olsun iPhone 3G, Gerçekten ‘Uygun Fiyatlı’ Son iPhone-Kaynak: techradar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir