13.İstanbul Mobilya Fuarı-Mobilya Sektörü

13.İstanbul Mobilya Fuarı ve Mobilya Sektörü

Ekonomi ve Para Haber

13.İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB) ve Mobilya Sektörü yazımızda 2017’nin ilk fuarı hakkında ve mobilya sektörü hakkında yazdık. Fuar 10 Ocak’da başladı, 15 Ocak 2017 tarihine kadar devam edecek ve misafirlerini ağırlayacak.

13.İstanbul Mobilya Fuarı-TÜYAP
13.İstanbul Mobilya Fuarı

13.İstanbul Mobilya Fuarı

Türk mobilya sektörü 200 ülkeye ihracat yapmaktadır. Tüyap kongre merkezinde açılan mobilya fuarı, Avrasya’nın en büyük mobilya fuarı olma özelliğini taşır. Ayrıca Avrupa’nın da en büyük 3.mobilya fuarı olma özelliğini kendisinde bulundurur. Mosder (TÜRKİYE MOBİLYA SANAYİCİLERİ DERNEĞİ) toplu olarak İstanbul Mobilya Fuarına katılmış bulunuyor. Bu fuarda mosder üye firmaları ürünlerini tanıtıyor ve yeni yeni anlaşmalar ile mobilyalarını satıyor. Büyük bir işlem hacmi bu fuarda gerçekleşiyor. Fuar, Tüyap’ın 100 bin metrekarelik bir alanında kurulmuştur. 12 holden oluşmaktadır. Geçmiş yıllara göre daha da büyümüş bir etkinlik haline gelmiştir. Bu fuarda Türkiye’nin en büyük mobilya şirketleri de bulunmaktadır.

Türk mobilya şirketleri yanı sıra, yabancı şirketlerinde fuara katılmalarına bu yıl itibariyle destek verilmektedir. Bu yıl 12 tane yabancı firma fuara katılmıştır. İlk yabancı atılım olduğundan ileri ki yıllarda tam anlamıyla uluslar arası bir fuar hüviyetine kavuşacaktır. Bu fuar ile birlikte Türkiye’nin mobilya sektöründe nerelere geldiği ve mobilya da ki trendleri belirlediğini görmekteyiz. Son teknolojileri mobilyalara uyarlayarak diğer ülkelere örnek teşkil etmektedirler.

13.İstanbul Mobilya Fuarı-Koltuk takımı
Mobilya Sektörü

Mobilya Sektöründeki Büyüme Hızı

Mobilya sektörü 2016 yılında büyüme öngörüsü olarak %15’ler civarındaydı, fakat Türkiye’deki olumsuzluklar nedeniyle %7’lerde büyüme oranı yakaladı. Diğer sektörlere göre yine de en iyi büyüme rakamlarından birisini elde etmiş oldular. 2017 beklentilerinde ise aynı şekilde %15 büyüme beklentisi olan sektör hızla büyümeye devam ediyor. Bu yapılan fuar ile 2017 yılına hızlı bir giriş yaparak hem ülke içi hem de ülke dışında Türk mobilyasının kalitesini ve kullanırlığını arttıracaklardır. Kalite standartlarının böyle devam etmesiyle bunu başaracaklardır. Türkiye eski istikrarlı zamanlarına dönerse her iş alanında olduğu gibi mobilya alanında da hızlı bir gelişme olacaktır. İstanbul mobilya fuarı ile tüm mobilyacılar satış rakamlarını artıracaklardır. Piyasaların hareketlenmesi sağlanacaktır. Bu fuar ile 750 milyon $’lık bir ihracat yapılması bekleniyor. Ülkenin ihracatına büyük bir katkısı olacaktır.

Mobilya Fuarı ve Mobilya Sektörü
İlk 10 Ülke

Türkiye’nin Mobilya Sektöründe Dünyadaki Yeri

Mobilya fuarı kurulmadan önce 13 yıl öncesi, Türkiye mobilya satışında 22. sıradaydı. Şuanda ki Dünya sıralamasında 12.sıralardayız. Bu da mobilya fuarının ve ülke istikrarının mobilya sektörüne 10 sıralık bir yükselme sağladığını gösteriyor. Şuan da ki mobilya ihracat rakamı 3 milyar $’dır. Mobilya sektörünün lider ülkesi Çin‘dir. Tasarım olarak lider ülke İtalya‘dır. Türkiye mobilyacılarının hedefi bu iki ülkeyle yarışabilecek bir mobilya sektörü haline gelebilmektir. 13.İstanbul Mobilya Fuarına gidip en son çıkan mobilyaları görebilir ve fuara özel kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Adres: Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Cumhuriyet Mahallesi Eski Hadımköy Yolu Caddesi 9/1, 34500 Büyükçekmece – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir