Anasayfa » Haber » 10 Yıl İçinde Ortadan Kaybolacak 4 Meslek ve Yerini Alacak Olanlar

10 Yıl İçinde Ortadan Kaybolacak 4 Meslek ve Yerini Alacak Olanlar

10 Yıl İçinde Ortadan Kaybolacak 4 Meslek

10 Yıl İçinde Ortadan Kaybolacak 4 Meslek ve Yerini Alacak Olanlar

10 Yıl İçinde Ortadan Kaybolacak 4 Meslek ve Yerini Alacak Olanlar

ChatGPT ve yapay zekanın işinizi bitirmesinden endişe ediyorsanız, tek kişi siz değilsiniz. Davos‘u ünlü yapan kâr amacı gütmeyen kuruluş Dünya Ekonomik Forumu‘nun ” İşlerin Geleceği ” konulu yeni ve büyük bir raporuna göre, milyonlarca iş yerinden gidiyor olabilir. Bu kötü haber elbette. İyi haber şu ki, çoğu işçi (yakın vadede) bu riski taşımıyor.

Bu yapay zeka icatları, insanlardan daha zeki olma kapasiteleri gerçek olsa da, insan yaratıcılığına rakip olamaz. “Yapay zekanın vaftiz babası” lakaplı bilim adamı Geoffrey Hinton kısa süre önce Google‘dan istifa etti ve teknolojinin nefes kesici potansiyeli hakkındaki endişelerini dile getirmeye başladı. (İnsanların kafataslarında kabaca 86 milyar nöron olduğunu, ancak ChatGPT’nin halihazırda 500 milyar ile bir trilyon arasında bağlantıya sahip olduğunu biliyor muydunuz? ” Bundan nasıl kurtuluruz?” diye soruyor Hinton.

WEF, neyin oldukça netleştiğini savunuyor: Milyonlarca rol için, özellikle de dijital dönüşüme direnmeye çalışanlar için, faks makinesinin yoluna gitmeden önce zaman artık tükeniyor.

2027 yılına kadar, DEF projeleri, dünya çapında yaklaşık 70 milyon yeni iş yaratacak ve 83 milyonu ortadan kaldıracak. Bu, istihdamda 14 milyon istihdamın veya küresel iş gücünün %2’sinin azalması anlamına geliyor.

İşsiz kalan 14 milyon çalışandan biri olmaktan kaçınmak için teknoloji, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik tarafından yönlendirilen günümüzün en hızlı büyüyen rollerinden birini üstlenmek isteyeceksiniz.

Geleceğin Meslekleri (Davos’a Göre)

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, en hızlı büyüyen işlerin çoğu teknoloji ile ilgili. WEF listesinin başında yapay zeka ve Makine Öğrenimi Uzmanları yer alırken, bunu Sürdürülebilirlik Uzmanları, İş Zekası Analistleri ve Bilgi Güvenliği Uzmanları takip ediyor.

WEF’e göre, dünya kademeli olarak yenilenebilir enerjiye doğru ilerlerken, Mimarlar ve Haritacılar, Yenilenebilir Enerji Mühendisleri ve Güneş Enerjisi Tesisat ve Sistem Mühendisleri de hızlı büyüme gösteren roller olacak.

Bu bulgular, WEF’in önümüzdeki beş yıl içinde en önemli hale gelecek ilk üç becerinin yaratıcı düşünme, analitik düşünme ve teknolojik okuryazarlık olduğu iddiasıyla örtüşüyor ve bunların hiçbiri otomatikleştirilemiyor. WEF, işverenlerin bu becerilere olan arzusunun karmaşık problem çözmenin sürekli önemini gösterdiğini yazdı.

Madalyonun diğer tarafında, en hızlı düşen roller de teknolojinin ve otomasyonun ortaya çıkışıyla aşağı çekiliyor. Bu rollerin çoğu büro, idari veya sekreterliktir. WEF, özellikle dört kişinin en hızlı şekilde düşüş göstermesini bekliyor: Banka Veznedarları, Posta Hizmetleri Memurları, Kasiyerler ve Bilet Memurları ve Veri Giriş Memurları.

Ve işiniz bu listede olmasa bile, bağışık olmayabilirsiniz. WEF’e göre, tüm mesleklerin neredeyse dörtte biri – dramatik bir şekilde büyümeyecek veya küçülmeyecek olanlar bile – yapay zeka ve dijitalleşmenin bir sonucu olarak önümüzdeki beş yıl içinde bir şekilde değişecek.

Yükselen İşler

WEF, LinkedIn ile işbirliği içinde 2018’den bu yana küresel olarak en hızlı, tutarlı ve küresel olarak büyüyen 100 rolü listeledi.

“Yükselen İşler” olarak adlandırılan listedeki ilk 100 işten 16’sı teknoloji ve BT’de. Bununla birlikte, satış ve müşteri katılımıyla ilgili işler, 100 rolden 22’siyle pastayı alıyor. Bu, hızlı teknolojik ilerleme döneminde müşteri gruplarını genişletmeye artan bir odaklanma anlamına gelir.

Ayrıca öne çıkan özellikler: “Bilgi Teknolojisi İşe Alım” için özel bir nokta dahil olmak üzere İK ve yetenek edinme rolleri. Belki de WEF, bunun “genel olarak güçlü bir işgücü piyasasında yeteneğe erişmenin artan zorluk ve önemini” gösterdiğini yazıyor.

Bir iş unvanı olan iş yeri koordinatörü, LinkedIn’in iş ilan panolarında 2018’den bu yana %39 arttı, bu da şirketlerin işlevsel ve tatmin edici hibrit çalışma düzenlemelerini kolaylaştırmak için mücadele ettiğini gösteriyor olabilir.

Neyse ki işçiler için, WEF’in küçüleceğini tahmin ettiği sektörlerdekiler bile, biraz teknoloji geliştirmeyle, üstünlük onlarda. LinkedIn’in baş işletme sorumlusu Dan Shapero, Fortune’a gücün yakın zamanda patronların eline geçeceğine inanmadığını söyledi. “Uzun vadeli eğilim, bence oldukça açık,” dedi.

“İşverenler, mevcut işgücü piyasasında bile ihtiyaç duydukları insanları bulmakta hala zorluk çekiyor” dedi. Çünkü teknik becerilerinize yönelik uzun vadeli eğilim inkar edilemez ve biz buna ayak uyduramıyoruz.”

10 Yıl İçinde Ortadan Kaybolacak 4 Meslek ve Yerini Alacak Olanlar-Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir