Bitcoin Yatırımı

10 Milyar Dolarlık Bitcoin ve Ether Opsiyonunun Sona Ermesiyle Kripto Piyasası Volatiliteye Hazırlanıyor

Ekonomi ve Para

10 Milyar Dolarlık Bitcoin ve Ether Opsiyonunun Sona Ermesiyle Kripto Piyasası Volatiliteye Hazırlanıyor

10 Milyar Dolarlık Bitcoin ve Ether Opsiyonunun Sona Ermesiyle Kripto Piyasası Volatiliteye Hazırlanıyor

6,68 milyar dolar değerindeki Bitcoin (BTC) opsiyonlarının ve 3,5 milyar dolar değerindeki Ethereum (ETH) opsiyonlarının süresinin, önde gelen kripto türev borsası Deribit’te bu Cuma saat 08:00 UTC’de sona ermesi planlanıyor. Bu yaklaşan vade sonu, 23 milyar doların üzerinde olan mevcut kümülatif açık pozisyonların %40’ından fazlasını temsil ediyor. Üç ayda bir sona eren bu tür büyük vadeler, artan ticaret hacimleri ve pozisyonların çözülmesi veya devredilmesi fiyatları daha öngörülemez hale getirdiğinden, genellikle piyasa oynaklığının artmasına neden olur.

“Cuma günü büyük çeyreklik vade sonuna yaklaşırken, potansiyel olarak ‘dörtlü cadılık’ ve ABD hisse senedi piyasalarındaki ilgili oynaklıktan etkileniyoruz, Deribit açık faizinin %25’inden fazlası parada vadeye girecek ve bu da 2,7 milyar doların üzerinde bir miktara denk geliyor. Vade sonuna ilişkin toplam notional büyüklük 10 milyar doların üzerinde,” diyor Deribit’in CEO’su Luuk Strijers.

Açık faizin %25’inden fazlasının parada sona ermesi, önemli sayıda türev sözleşmenin vade sonunda sahipleri için karlı olmasının beklendiğini gösteriyor. Piyasa değerine göre önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin, bu ay yaklaşık %9 düştü ve 60.000 doların altındaki seviyeleri test etti ve bu da fırsat avcılarını cezbetti. Her zamanki gibi, bu satış dalgası daha geniş piyasayı etkiledi ve ether’i yaklaşık %10 aşağı çekti.

Mevcut düşüş eğilimine rağmen, Amberdata’dan elde edilen veriler, yatırımcıların, satım işlemlerine kıyasla asimetrik yükseliş sunan kısa vadeli ve uzun vadeli alımlar için daha yüksek prim ödemeye istekli olduklarını gösteriyor. Bu durum trader’ların piyasada olumlu bir değişim beklediklerini gösteriyor. BTC şu anda son 24 saatte %2,24 düşüşle 60.958 dolardan işlem görürken, ETH %1,14 düşüşle 3.375 dolar civarında seyrediyor.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: coinmarketcap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir