Obsesif Kompülsif Bozukluk

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Obsesif Kompülsif Bozukluk yazımızda halk arasında bilinen adı takıntı hastalığının ne olduğu, hangi durumlarda yaşandığı, mutluluk hormonu alımının neden gerekli olduğunu yazdık.

Obsesif Kompülsif Bozukluk

Obsesyon bir şeyi kafaya takmaya denir. Kompülsif ise bir şey yapmaya mecbur hissetme durumudur. Takıntı hastası olanlar derece derece ayrılmaktadır. Çiftlerin ilişkilerinde yaşanmaktadır. Kişi eşinin onu aldattığını düşünür. Obsesyon yapar ve kafasına takar. Hayatında hiç yapmadığın bir şey yapıp telefonunu kurcalarsın bu da kompülsif olur. Kompülsif olma sebebi de senin hareket etme ihtiyacının doğmasıdır. Takıntı hastalarının dereceleri arttıkça hayatları da zorlaşmaktadır. Bir şeye bir kere dokununca diğer kısmına da bir kere dokunanlar veya kapıyı kilitleyip tekrar tekrar kontrol etmeden evden çıkmayanlar vardır. Takıntı hastalığı insanların yaşamını zor bir hale getirmektedir. Özellikle temizlik takıntısı çoğu kişide bulunmaktadır. Yabancı ülkelerde temizlik takıntısı olanlar ile televizyon programları yapılarak kirli olan evleri temizlemeye gitmektedirler. Kirli olan evleri temizleyince temizlik takıntısı olan insanlar büyük bir rahatlama duymaktadır. Takıntı hastalığının belirtileri herkes de olabilir fakat bu belirtiler bizde takıntı yapmamalıdır. Sorun haline getirmeden yaşama devam etmeliyiz.

obsesif-kompulsif-bozukluk

Serotonin Hormunu

Serotonin hormunu, insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Serotonin hormonu eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali yaşanır. Halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinir. Serotonin’in eksikliği de takıntılı hallerin artmasına neden olmaktadır. Seratonin’in bulunduğu besinler; Ay çekirdeği, Badem, Bezelye, Bitter çikolata, Brokoli, Ceviz, Çilek, Domates, Elma, Enginar, Greyfurt, Hindi, Isırgan otu, Ispanak, İncir, Kabak çekirdeği, Karnabahar, Keten tohumu, Kırmızı et, Kiraz, Kivi, Kuru fasulye, Kuşburnu, Lahana, Mango, Maydanoz, Mercimek, Muz, Patates, Peynir, Portakal, Sardalye, Somon, Soya, Susam, Süt, Tavuk, Tere, Ton balığı, Yer fıstığı, Yeşil çay, Yoğurt, Yumurta’da bulunmaktadır. Hazır ilaçlar almanıza gerek yoktur bu besinlerde çokça mutluluk hormonu vardır.

ceviz-badem

Obsesif Kompülsif Bozukluğun Hayatımıza Yansıyan Tarafları

Halk arasında takıntı hastalığı görülme oranı %3’tür. Tespit edilemeyenlerle birlikte bu oranın %7’lerde olduğu düşünülmektedir. Beynin orta kısmında serotonin hormonu eksildiğinde insanlar şuursuz hareketler yapabilmektedir. Takıntılı oldukları hareketleri istemsizce yapabilmektedir. Obsesif Kompülsif bozukluğun yaşamımızda oluşturduğu durumlarda öncelik temizlik takıntısıdır. Bu kişiler her yerin temiz kalmasını isterler. Camın her zaman temiz kalması gibi. 2.durum simetri’dir. Tüm eşyaların simetrik bir şekilde durmalarını isterler. Bir tarafı yamuksa onu düzeltmeden duramazlar. 3.durum mükemmeliyetçiliktir. Mükemmeliyetçi insanlar hayatı hep kötü tarafından ele alır. Bir şey olacağı zaman “ya böyle olursa biz önlemimizi alalım” der hep. Bu durum onların ve çevresindekilerin hayatını olumsuz etkiler. Böyle insanlar eşlerini de olumsuz etkiler. Eşini sokağa çıkarmayan ve evde hapseden erkeklerde vardır. Aşırı derecede kıskanıp ya giderse ya başkasına bakarsa diye takıntılar geliştirirler. 4.durum metafizik ve dinsel konuları takıntı haline getirmedir. Bu durumda olan kişilere örnek verirsek, kişi tahtaya vurma isteği duyar. Küçüklüğünde öğrenmiştir ve tahtaya vurmadan rahat edemez. 5.durum sağlık yönünde takıntılı olmadır. Kendisinin öleceğini, hasta olacağını takıntı eder. Sağlık takıntısı olan kişi mutlu olduğu halde başına kötü bir şeyin geleceğini düşünür içi rahat etmez. Mutlu olduğu zaman bile takıntıları onu rahat bırakmaz. 6.durum da kişi eş cinsel olmaktan korkar bunu takıntı hale getirir. Hem cinsinden hoşlanmaktan korkar ve eş cinsel olmaktan endişelenir. 7.durum ise kuşkudur. Tüm insanlardan kuşkulanırlar. Bir iş verildiği zaman başkasının yapmasını istemez ona güvenmez ve kendisi yapmak ister. Kuşkulu halleri sürekli devam eder.

takintili-olma-obsesif

Obsesif Kompülsif Bozukluğun Tedavisi

Obsesif Kompülsif hastalığın tedavisi kolay değildir. Öncelikle takıntınızı neyin tetiklediğini bulmanız gerekiyor. Serotonin hormonunu alacağınız besinleri bolca yiyin. Takıntınızı oluşturan şeylerden uzaklaşın. Hastalık için doktora gittiğinizde almış olduğunuz ilaçların yan etkilerini doktora sorun. Almış olduğunuz ilaçlar sizi bloklamaktadır. Zombiye dönüşebilirsiniz.

Obsesif Kompülsif Bozukluk-Video Eğitim youtube kanalından yardım alınmıştır.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Latest posts by Admin (see all)

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir