Kansızlık ve Tedavisi

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Kansızlık ve Tedavisi yazımızda kansızlık belirtileri nelerdir kansızlığa iyi gelen kürler ve yiyecekler nelerdir gibi bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

demir-kaynaklari

Kansızlık Neden Olur

Genellikle Demir eksikliğinde kansızlık görülür. Toplumlarda çok sayıda demir eksiği bulunan kişi vardır. Bu nedenle kansızlıklar çokça artmaktadır. Bunun yanında B12 vitamini ve folik asit eksikliğinde de kansızlık meydana gelmektedir. Kemik iliğinin yeterince kan üretememesi de kansızlığa yol açmaktadır.

kansizlik-halsizlik

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansız insanın eli beyaz olur normal insanınki kırmızıya yakındır. Tırnaklarda bozulmalar olur. Çürümeler görülebilir. Ağzınızda yaralar olur. Kansızlık da sürekli bir halsizlik modunda olursunuz. Sürekli uyumak istersiniz. Baş ağrılarınız fazla olur. Dilde yaralar çıkmaya başlar. Göz altlarınızın(gözün iç tarafı) beyaz olması da sizde kansızlık olduğunu gösterir. Saçlarınız bir sebep yokken dökülmeye başladıysa bu kansızlık işaretidir. Ufak bir efor sarf ettiğinizde nefes nefese kalıyorsanız bu da kansızlık göstergesidir. Kansızlık testi yaptırarak kan değerlerinizi öğrenmeniz gerekir. Hemoglobin değerinizin 11’in üstünde olması gerekir. Hemoglobin,solunum organından dokulara oksijen, dokulardan solunum organına ise karbondioksit ve proton taşıyan proteindir. Bu değer 11’in altındaysa ameliyat olma ihtimaliniz yoktur. Genellikle ameliyat öncesi kan ölçümü yaptırılır. Bu değerin altındaysa hemoglobin, acil kan aranır. Kan takviyesi yapıldıktan sonra ameliyata geçilir.

kuru-erik-sirkesi

Kuru Erik İle Kuru Üzüm Sirkesi Yapımı

Kuru erik ve üzüm sirkesi kansızlığınıza iyi gelecektir.

Malzemeler

 • 2 su bardağı kuru üzüm
 • 2 su bardağı kuru erik
 • 4 litre su
 • 1 çorba kaşığı kaya tuzu
 • 1 çay bardağı doğal sirke

Hazırlanışı

2 su bardağı Kuru üzüm ve erikleri (toplamda 4 su bardağı) 1,5 litre olacak şekilde suda kaynatıyoruz. Bir kabın içerisine bu karışımı boşaltıyoruz. Üzerine 4 litre su ekliyoruz. Suyun sıcaklığı normal seviyelerde olsa yeter. 1 çorba kaşığı tuz ilave edilir. 1 çay bardağı da sirke koyunuz. Sirkenin doğal olması yeter istediğiniz sirkeyi koyabilirsiniz. Karışımı karıştırınız. Kapağın olduğu açıklığa bez koyarak kapağını kapatınız. 20 gün beklemeye alın. Serin bir yerde muhafaza edin.Sirke olduktan sonra üzerinde beyazlanma var ise endişelenmeyin bu durum normaldir. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her akşam bir fincan kadar içebilirsiniz. Eğer ağır gelirse suyla karıştırabilirsiniz. Normal market den aldığınız sirkeleri böyle içemezsiniz midenize dokunur fakat doğal sirkeleri rahatça içebilirsiniz.

macun

Kansızlık İçin Macun Yapımı

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı ısırgan tohumu tozu
 • 1 çorba kaşığı üzüm çekirdeği tozu
 • 2 çorba kaşığı polen
 • 3 çorba kaşığı yer fıstığı tozu
 • 2 çorba kaşığı keçiboynuzu tozu
 • 1 litre keçiboynuzu pekmezi

Hazırlanışı

Bir kaba 1 çorba kaşığı kadar ısırgan tohumu tozu koyulur. 1 çorba kaşığı üzüm çekirdeği tozu koyulur. 2 çorba kaşığı polen koyun. 3 çorba kaşığı yer fıstığı ilave edin. 1 litre keçiboynuzu pekmezi ekleyin. 2 çorba kaşığı keçiboynuzu tozu ekleyin. Güzelce karıştırın. İstediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Kansızlık ve Tedavisi.

Sosyal Paylaşım
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Tumblr

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com