Tr Uzantılı Domain Alma Sistemi Değişiyor

Tr Uzantılı Domain Alma Sistemi Değişiyor yazımızda BTK başkanının attığı twit ile yakında yürürlülüğe gireceği kabul edilen belgesiz tr uzantısı almanın etkilerini yazacağız.

Tr Uzantılı Domain Alma Sistemi Değişiyor
Belgesiz TR Uzantısı Alma

Tr Uzantılı Domain Alma

Belgeli olarak tahsis edilen com.tr, org.tr ve ne.tr uzantılı domain adları belgesiz olarak ilk satın alan kişiye verilecektir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan bu kararı açıkladı. Artık şirketlerin kendine özgü sitelerinin resmi olduğunu ve daha güvenilir olduğunu belli eden ‘tr’ uzantısını belgesiz olarak her isteyen alabilecek. ‘Tr’ uzantısı Türkiye anlamına gelmektedir. Hangi ulusa bağlı olduğunuzu gösterir. Çoğunlukla şirketler hem com’lu hemde tr’li alan adlarını alırlardı. Com.tr uzantısı sizi com’lu siteye yönlendiriyordu. Birbirini desteklerdi bu alan adları şimdi ise her isteyen, şirketi olmasına gerek kalmadan ‘tr’ uzantısını alabilecek. İlk önce kim satın alırsa ‘tr’ uzantılı adres onun olacaktır. Com uzantılı domainlerden pek bir farkı kalmamış oluyor.

Önceden ‘tr’ uzantılı adres almak için Odtü üniversitesine bağlı nic.tr sitesinden ‘tr’ uzantısını şirketinizin olduğunu gösteren belgelerinizi ve markanızı tescil ettiğinize dair belgeleri göndererek alabiliyordunuz. Bunlar com.tr uzantısı için geçerliydi. Artık böyle bir işlem yapmanıza gerek kalmadı. Net.tr uzantısını almak için internet firması olduğunuza dair belgeler gerekiyordu. Gov.tr uzantısını alabilmeniz için dernek olduğunuza dair belgeler göndermeniz gerekiyordu. Bu uzantıları almak com.tr uzantısından daha zordu. Bu durum girdiğiniz sitelerin belli bir ciddiyet de olduğunu gösteriyordu. Adamlar bu uzantıları aldığına göre güvenilirler diye biliyorduk ama şimdi böyle bir güven kuralı kalmadı. Eskiden kurumsallık göstergesi olarak kabul ediliyordu şimdi böyle bir özelliği kalmadı.

Tr Uzantılı Domain Alma Sistemi Değişiyor
TR

Yeni Tr Uzantılı Domain Sistemi Piyasayı Karıştıracak

Bu durum oluşmasıyla ortalık tr.uzantılı domain adlarıyla dolacaktır. Herkes istediği tr.uzantılı domaini alacağı için güven ortamı kalmayacaktır. Piyasa da tr uzantılı domainler açık arttırmayla satılmaya başlanacaktır. Eskiden tr.uzantılı alan adı almak için şirketler 1 bin tl’ye kadar harcama yapıyordu. Bunu da ödemek istemeyenler şimdi hızlı bir şekilde kendi tr uzantılı domainini almak isteyecektir. Şuan sadece Twitter’dan haber verilmiş bir haberdir fakat BTK başkanı haber verdiği için yakında yürürlülüğe girecektir. Bazı kişiler bu durumdan mağdur olacaktır. Fırsatçılara gün dolmuş olacaktır. Senden önce alıp sana satmaya çalışacaklardır. Hızlı olan tr uzantısını alacaktır.

Tr Uzantılı Domain Alma Sistemi Değişiyor.

Paylaşımcı olalım :)
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrShare on VKShare on RedditDigg thisShare on StumbleUponEmail this to someonePrint this page

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı

if ( post_password_required() ) return; ?>

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir