Lohusalık Depresyonuyla Başa Çıkma

Lohusalık Depresyonuyla Başa Çıkma yazımızda Ruh ve Sinir Hastalıkları uzmanı Mine Özben’in tavsiyeleriyle yeni bebeği olan annelere depresyondan, stresten uzaklaşma yollarını ve nasıl rahatlayacağınızı yazacağız.

Kadınlar yeni anne olduktan sonra çok mutlu oluyorlar ve de öyle olmaları gerekir. Artık annelik diye mucizevi bir özellik kazanmış olan kadında ne hikmetse garip bir depresyon ortaya çıkar. her kadında olmayabilir fakat  oldu mu da anneyi intihara kadar götürebilecek bir psikolojik bunalımdır. Çocuk doğduğunda anne de yeni bir kişilik kazanmış oluyor. Anne içgüdüsü artmış ve hormonlar en üst seviyesine çıkmıştır. Yeni yeni duygular kazanmış oluyor. Depresyona hamilelikte ve loğusalıkta girilebilir. Bunu kocanın iyi anlaması ve çözüme yönelik girişimler yapması gerekir. Yoksa anne tarafa bu kötü durumu atlatması beklenemez. Bu da ailede ayrılığa kadar gidebilir.

Yeni doğum yapmış anne yoğun duygularla yeni sorumlu hayatına iyi hazırlanmalıdır. Sonuçta yeni bir canlı dünyaya getirmiş ve onun sorumluluğu anneye verilmiştir. Baba ne kadar yardımcı olsa da tüm sorumluluk anneye düşmektedir. Anne ve çocuk birbirini etkilemektedir. Anne çocuğuna çocukta annesine yeni özellikler kazandırmaktadır.

Depresyonda olan anne de bir çöküntü olmaktadır.

Bu çöküntü annenin sorumluluklarını yapmamasına çocukla ilgilenmemesine neden olmaktadır. Bir boş verme ve tembellik ile tüm sorumluluklarını ciddiye almama durumu olmaktadır.

Lohusalık da depresyonda olduğunuzun belirtileri nelerdir?

Depresyon kendini üzüntü hali, karamsarlık, ilgi kaybı olduğunu düşünme, yapması gereken işleri yapmama, sorumluluklarını yerine getirmeme, iştah bozuklukları, çeşitli ağrılar, halsizlik ve yorgunluklar, kısacası çökmüşlük halleriyle gösterir. Bu depresyon türünün görülme sıklığı 10 kadından 1’i dir.

Lohusalık depresyonuna yatkın kişiler, daha önce depresyona girmiş kişiler, daha önceki doğumunda depresyona girmiş ise, hamileliğinde depresyon varsa, genetik olarak ailesinden gelen bir depresyona yatkınlık, ayrılıkla alakalı hassasiyeti olan anneler, güvensizlik, mükemmeliyetçi, içe kapanık haller, içsel bazı çatışmalar ve kendi annesi hamileliğinde depresyona girmişse kendine etki eder buda kişinin depresyona girmesine sebebiyet verebilir. Bu tanılar kişide varsa uzman yardımı almak gerekir, eğer önlem alınmaz ise anne intihara kadar gidebilir veya çocuğuna zarar verebilir. Lohusalık Depresyonuyla Başa Çıkma.

Lohusalık depresyonu Tedavi Yöntemleri

2-3 hafta oldu ve hala anne depresyon belirtilerini gösteriyorsa hiç beklemeden uzman yardımı almanız gerekir. Tedavi kişiye özel yöntemler kullanılır. Depresyona kişi nasıl girmiş, hormonal bozuklukla mı, genetik faktörle mi, ruhsal faktörle mi girmiş bu çözümlenerek tedaviye başlanır. İlaç veya psikoterapi tedavisi kişiye özel yapılır. Bu dönemin atlatılmasında akrabaların da manen destekte bulunması çözüm için artı bir etki sağlar. Annenin tüm özellikleri bebeğe geçer bu yüzden annenin moral ve motivasyonu iyi durumda olmalıdır.

Bebek
Bebek

Lohusalık Depresyonuyla Başa Çıkma.

Admin

Yazılım mühendisi

Eklemek istedikleriniz :