Ghee Tereyağı Nasıl Yapılır ve Faydaları nelerdir?

Ghee Tereyağı Nasıl Yapılır ve Faydaları nelerdir? başlıklı yazımızda tereyağının özü olan çok faydalı Ghee(ci) tereyağının faydalarını ve nasıl yapıldığını yazacağız. Trabzon , Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep gibi şehirlerimizde yaygınca kullanılır. Buralarda sade yağ ve sarı yağ olarak adlandırılır. Hindistan kökenlidir.

Ghee Tereyağı
Ghee Tereyağı

Hindistan’da bu tereyağının önemini belirtmek için adına altın su demişlerdir. Bu Ghee tereyağını hem tedavi amaçlı hem de yemeklerde kullanmaktadırlar. Romatizmal ağrıların iyileşmesinde de etkili bir yöntem olarak kullanılır. Ghee tereyağını vücudunuza sürdükten 24 saat sonrasında yıkama işlemi yapabilirsiniz. Tam etki etmesi için 1 gün süreyle vücudunuzda kalmalıdır.

Ghee Tereyağı
Ghee Tereyağı
  • Ghee Tereyağı Yapılışı:

2 kilo normal tereyağını alıyoruz. Doğrayıp tencereye koyuyoruz. Kısık ateşle tereyağını pişiriyoruz. 1,5 saat civarı pişirme süresi vardır. Kaynattığımız tereyağının sadece öz kısmı kalmaktadır. Buna da hintliler altın su demiş. Bizlere de Ghee tereyağı olarak geçmiştir. Bu işlemi yaparken etkisini çok almak için doğal ve köy tereyağını kullanmaya özen gösterin. Tereyağını piştiketen sonra koyu bir cam veya seramikte muhafaza ederek ışık almasını engellemelisiniz. Ardında buzdolabına koyabilirsiniz. Tereyağını kısık ateşte pişirirken üst kısımda olan köpükleri tahta kaşıklan almanız gerekir. Yarım saat’de bir köpükleri toplayın. Ardından bir kap alıyoruz üzerine süzgeç koyuyoruz. Bu süz geçide gazlı bez ile kaplıyoruz ve süzüyoruz. Burada tereyağında kalan tortular ve küçük kirlerin tereyağından ayrılması sağlanır. Bir kavanoza koyuyoruz. İster dışarıda isterseniz buzdolabında saklayabilirsiniz. Bozulma olasılığı yoktur. İster sabah kaşıkla yiyin isterseniz de yemeklerinize katın. Yemeklere verdiği artı lezzeti hemen fark edeceksiniz.

  • Ghee Tereyağı Faydaları

Bu yaptığımız tereyağ çoğu ağrıya iyi gelmektedir. Hafıza kaybına, bel, boyun,sırt ağrılarına, vücut geliştirme için besin yerine geçmeye, kemiklerinize iyi bir kuvvetlendirici olur ve güçlü kalmasını sağlar. Bu tereyağını cildinize sürdüğünüzde cildinizin yenilendiğini ve tazelendiğini göreceksiniz. Sıvısını içerek de vücudunuzun kendisine gelmesini de sağlayabilirsiniz. Hem dıştan hem de içten sağlığınızın iyiye doğru gitmesini sağlayacaktır. Vücudumuzda bulunan tüm organların kendini toparlaması ve düzgün işlemesi için yağ alımı yapmalıyız. Burada Ghee Tereyağını kullanarak tam anlamıyla vücudumuzu full bakıma sokmuş gibi oluruz. Kendimizi daha sağlıklı hissetmemize ve problemlerimizi atmamıza yardımcı olur.

Admin

Yazılım mühendisi

Eklemek istedikleriniz :