YEMEK YAPARKEN İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK PÜF NOKTALAR

YEMEK YAPARKEN İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK PÜF NOKTALAR konulu yazımız dasınız.

YEMEK YAPARKEN İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK PÜF NOKTALAR
YEMEK YAPARKEN İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK PÜF NOKTALAR

Bugün sizler için mutfakta yemek yaparken  işinizi kolaylaştıracak bir kaç püf noktası yazacağım.

img_4466
Soğan

* Soğan doğrarken gözler yaşarır bunu engellemek için; kesme tahtanızın üzerine soğanı kesmeye başlamadan önce bir kaç damla sirke damlatırsanız gözleriniz yaşarmayacaktır.

img_4464
domates

* Çiğ domateslerinizi soyarken zorlanıyorsanız bu işlemi patates soyacağıyla da yapabilirsiniz.

 

* Yemekleriniz fazla sulu olduysa ve sulu olmasını istemiyorsanız; ocağınızın altını iyice açın ve tencerenizin kapağını aralayın. Yemeğiniz suyunu bir süre sonra çekecektir.

img_4465
Tuzlu Yemek

* Yemeğiniz tuzlu olduysa içine yemeğin oranına göre patates soyup doğrarsanız yemeğinizin tuzunu ayarlamış olursunuz.

img_4468
Krep

* Krep yaparken kaşıkla dökmek zor oluyor ve kaşıktan tezgaha, ocağa damlamasından rahatsızsanız; boş ketçap veya mayonez şişelerine krep hamurunuzu doldurup tavaya öyle sıkabilirsiniz. Böylelikle daha kolay ve etrafa damlamadan krep yapabilirsiniz.


img_4469
kek

*Altı çok pişen ve yanan kurabiye ve keklerinizi ziyan etmek istemiyorsanız yanan kısımlarını rendeleyerek yanık yerlerinden kurtulabilirsiniz.

* Kekinizi piştikten sonra kalıptan çıkaramıyorsanız; kalıbı ıslak bir bezle sarıp biraz bekletin sonra kekinizi çıkarabilirsiniz.

* Yemeğinizin taşmasını engellemek için tencerenizin ağız kısmına bir fırça ile zeytinyağı sürerseniz yemeğinizin taşmasını engellemiş olursunuz.

img_4471
Süt kaynatma

* Sütünüzü kaynatırken taşmaması için dibine bir fincan tabağı koyarsanız sütünüz taşmaz. Ama iç tarafı yukarı bakacak şekilde koymanız gerekli.

img_4472
Karnıbahar

* Karnıbahar haşlarken daha beyaz olmasını ve kokusunu engellemek istiyorsanız karnıbaharı haşladığınız tencereye biraz süt dökerseniz karnıbaharınız kokmaz ve daha beyaz görünür.

* Bayatlayan ekmeklerinizin yumuşak olmasını istiyorsanız; bir tencereye yarıya biraz su doldurun üzerine ekmeklerinizin sığacağı kadar büyüklükte bir süzgeç koyun. Ekmeklerinizi süzgeçin içine koyun ve tencereyi ocağın üstüne koyun bir süre kaynasın. Böylece ekmekleriniz yumuşacık olacaktır.

img_4470
Salça

* Salçalarınız açtıktan bir süre sonra küflenmeye başlıyorsa bu sorunu çözmek için iki yöntem var.

1) Salçanızı cam bir kavanoza boşaltıp ağzını da kapatırsanız salçanızın üstü küflenmez.

2) Salçanızı açtıktan sonra üstünü düzleştirip zeytinyağı koyarsanız  küflenmez.


 

Yumurta Sarısı
Yumurta Sarısı

* Genellikle mutfakta kek, börek, kurabiye gibi hamur işleri yaparken yumurtanın beyazı artar ve genelde pek bir yerde kullanılmaz ve dökülür. Dökmek istemiyorsanız  yumurta aklarıyla beze yapabilirsiniz.

YEMEK YAPARKEN İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRACAK PÜF NOKTALAR.

Eklemek istedikleriniz :