Ekmek Tüketmenin Zararları Nelerdir

Ekmek Tüketmenin Zararları Nelerdir yazımızda hazır ekmek tüketmenin vücudumuzda D vitamini eksikliği, kansızlık ve kanser hastalıklarına nasıl sebebiyet verdiğini yazacağız.

Bu zamanda Ekmek gerçek bir besin kaynağı değildir
Bu zamanda Ekmek gerçek bir besin kaynağı değildir

HAZIR EKMEKLER GERÇEK BİR BESİN OLMAK DAN ÇIKMIŞTIR.

Paketlere girmiş gıdalardan uzak durun. Ev yoğurtları ve sirkeleri kullanın. Şekerli içeceklerden ve yemeklerden uzak durun. D vitamini eksikliğiniz varsa bunu ciddiye alın ve D vitamini yüksek yiyecekler tüketin. Doğal zeytin yağı ve doğal tere yağı tüketmeye dikkat edin. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için bu iki gıdayı bol bol tüketin. Demir eksikliğinin büyük sebebi yediğimiz ekmeklerdir. Bu ekmeklerde Gluten vardır ve bu nedenle D vitamini emilimini bozar ve bu D vitamini eksikliğine neden olur. Kansızlığa hatta kansere doğru hastalıklar baş gösterir bu Gluten alımı. Siz siz olun hazır alının beyaz ekmeği tüketmeyin ve başka tür ekmek alımına gidin. Veya hayatınızdan ekmeği tamamen çıkartın. Tüm hastalıkların başlıca sebebi fazla ekmek yemektir. Tabi doğal tam buğday unuyla yaptığınız ekmeği yiyorsanız, bu sizin için en güzel besin kaynağıdır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için bedenimizdeki bağırsağında iyi olması gerekir. Bu da sağlıklı yiyecekleri tüketmekten geçiyor.

Kansızlığınız varsa buğdaylı yiyecekleri yemekten vazgeçin.

Buğday tüketimi sırasında Gluten intoleransınız varsa, bu sizde kansızlığı neden oluyordur. 6 ay boyunca deneme yaparak kansızlığınızı ölçtürün ve probleminizi rahatlıkla görün. Ölçümlere göre; Buğday yiyenlerin ilk D vitamini oranı ile, buğdayı yemeyi bıraktıktan sonra ki aylarda görülen D vitamini oranı artmaya başlamıştır. 6 ay sonrasında bedeniniz bu yaptığınız buğday yememe diyetine olumlu yönde etki veriyorsa problemi kesinlikle bulmuşsunuz demektir. Ekmek Tüketmenin Zararları Nelerdir.

Tabi bunların hepsi Gluten intoleransı olanlar için geçerlidir.

Ekmek yemezsek ölmeyiz. Ekmek artık bizim sağlığımız için yarardan çok zarar getiriyor. Sağlığına dikkat eden birisi iseniz bu buğday yiyeceğini sofralarınız dan kaldırmaya çalışın.

Sağlıklı Karbonhidrat tüketmeye dikkat edin
Sağlıklı Karbonhidrat tüketmeye dikkat edin

Baklagilleri tüketin, kuru fasülye tüketin,mercimek, yumurta, taze sebze ve meyveleri tüketin. Doğal tereyağı tüketmeyi unutmayın. Proteinin yanında alınan doğal tere yağı vücudumuzun kendini toparlamasında etkili rol oynar.

Ekmek Tüketmenin Zararları Nelerdir.

Admin

Yazılım mühendisi

Eklemek istedikleriniz :