Bilgisayarlar Çağının Başlangıcı 1979-1980

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page

Bilgisayarlar Çağının Başlangıcı 1979-1980 konulu teknoloji yazımıza hoş geldiniz.

Apple 2 Dos

Nisan 1978 yılında Apple firması Apple 2 için DOS for Apple v.3.1 sürümünü tanıttı. Apple aynı yıl 5.25 inçlik disket sürücüsünü tanıttı. Bu disket sürücüsünün fiyatı 495 dolardı.

Microsoft Yükselişte

Aralık 1978 yılında Bill Gates’in sahip olduğu Microsoft firması 1 milyon dolar kar elde ettiğini duyurdu. O zamanki durumlarda yazılım firmasının yaptığı kar inanılmaz bir rekordu.

Intel 8086

Haziran 1978 yılında Intel yeni işlemcisini tanıttı. Intel 8086 sürümü, 16-bit, 1 mb bellek, 5 mhz hıza sahipti. transistör sayısı 14,500den 29bin’e çıkmıştı. Moore yasası yine kendini kanıtlayarak önceki sürümün 2 katına ulaşmıştı.

Epson Printer

Kasım 1978 yılında ev bilgisayarlarının çoğalmasıyla yazılan yazıları yazdırma ihtiyacı doğmuştu. Bu sebeple Epson firması, ilk nokta vuruşlu yazıcıyı piyasaya tanıttı.

epson-printer

VisiCalc-İlk Hesap Tablosu Yazılımı

Aralık 1978 yılında ilk hesap tablosu yazılımı(spreadsheet) Visicalc, Dan Bricklin ve Bob Frankston tarafından hazırlandı. Bu yazılım Apple 2 bilgisayarının üzerinden çalışıyordu. Visicalc programı yazılım sektöründe yeni bir boyut açmış oldu.

Space Invaders

Aralık 1978 yılında Abd’de jetonlu video oyunlar için bir yılda 50 milyon dolar harcanmıştı. Bu harcamaların kazancının %70 kadarı Atari firmasına gidiyordu. Space Iınvaders adındaki oyun 1978 yılında tam 350bin koya satma başarısı göstermişti.

space-invaders-game

Motorola 68K İşlemci

Mart 1979 yılında Motorola Firması 68k işlemcisini üretti. Intel ve Amd’den sonra işlemci üreten 3.firma oldu. 16- bit lik ve 68bin transistöre sahipti.

WordStar İlk Kelime İşlemci

Nisan 1979 yılında CP/M bilgisayarlar için yapılan Wordstar ilk kelime işlemci oldu. Micropro tarafından satışa sunulan Wordstar kelime işlemci, ilk ticari kelime işlemci ünvanını almıştır. 80li yıllara kadar en çok satılan yazılım olmuştur.

Usenet Bulundu

Haziran 1979 yılında Steve Bellovin‘in yazdığı bir dizi çekirdek komutuyla Usenet kurulmuştur. Bu ağ bağlantısını kullanan Üniversiteler haber grupları oluşturdu. Usenet modern sunucuların atası olarak kabul edilir. Yapısı, kullanıcılar modemle sunucuya bağlanıp komutları bildiriyor, sunucu daha sonra istekleri yerine getirip istenen işlemleri yapıyordu.

steve-bellovin1

Bilgisayarlar Çağı Yaklaşıyordu

Ocak 1979 yılında özellikle Amerika vatandaşlarında bilgisayar geniş bir etki alanı bulmuş ve kendine önemli bir yer bulmuştu. Bir yandan üniversiteler ve kamu kuruluşlarında İnternet kullanımı, diğer yandan kişisel bilgisayar kullanımı ve Atari başta olmak üzere video oyun sektörü halk tarafından özümsenmişti. Amerikanın popüler dergisi olan Time kapağında bilgisayarların haber ve tanıtımı yapılmaya başlanmıştı.

Bilgisayarlar Çağının Başlangıcı 1979-1980.

Paylaşmak İçin
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on TumblrPrint this page
The following two tabs change content below.
Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Admin

Yazılım Mühendisi-Blog Yazarı-Güncel Haber ve Bilgi Bloğu-Yavuz Mental

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir