Tecrübesiz Mühendisler ve Eğitim

Tecrübesiz Mühendisler ve Eğitim Türkiye genel olarak çalışkan insanlardan oluşur. En gencinden en yaşlısına, köydekinden, şehir dekine kadar herkes çalışır gık demeden ve şikayet etmeden. Mesaiye kalır para almadan, ırgatlık yapar akrabaya yardım olsun diye para almadan iyilik yapmayı severiz. Sınavlara çalışır, sistemi sorgulamadan. dershanelere gider, özel dersler alır, ek kurslara gider böylece okumaya devam eder.

Tecrübesiz Mühendisler ve Eğitim
Tecrübesiz Mühendisler ve Eğitim

Bu sebepten bırakın mühendisliği, bütün meslek dalındaki insanlar aslında çalışkandır.

Türk milleti çalışkandır. istisnalar vardır, baz olarak alınamaz onlar.

Kalite kavramına gelirsek ; hizmetin belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama kabiliyetine dayanan özelliklerin toplamı olarak ifade edilir.
Kalitesiz ise ; bu hizmeti istenen nitelikte verememesindendir. bu neden kaynaklıdır diye soracak olunursa, verilen eğitim ya da yapılan eğitim, meslek dalına hitap edecek, talebi karşılayacak ölçüde veya yönde olamamasından olabilir. Ya da tecrübesizlikten de olabilir. Üniversitelerde verilen eğitim, saha tecrübesi yerine geçemez hiç bir zaman. Pratik yapmak gerekiyor bunda herkes hem fikir , yapılacak iş görsel olarak öğrenilmeli, deneyerek öğrenilmeli ki akılda kalıcı olsun.
Eğitim sistemi genel olarak kötü bir durumdadır. Ama bu konuda onların üstüne çok gitmemek gerekir. İnşaat mühendisi için, görsel eğitim vereceğiz diye, bina mı yapsınlar. bazı şeyler yaparken öğrenilir. Bu durumda da kalitesiz diye tasvir edilen mühendisler aslında tecrübesizdir şeklinde düzeltilebilir. Bu tecrübesizlik onlara iş verilerek zamanla değişir.Tecrübesiz Mühendisler ve Eğitim.yakisikli-genc-muhendis

Eğitim sistemimiz düşünmeyi, araştırmayı, kendini geliştirmeyi, hayatı öğrenerek hayattan keyif almayı öğreten bir eğitim sistemi olmaktan ziyade bunun tam tersi yönde ilerliyor. Öğrenmek yerine ezberlemek, kendini geliştirmek yerine yarışmak, keyif almak yerine eziyet üzerine kurulu bir sistemden geçiyoruz. Bu yapı da yetiştirdiği tüm bireylere kalitesizlik özelliğini yerleştiriyor. Kimileri bu kalitesizlik den az etkileniyor, kimileri kendi kendini tedavi ederek kurtulabiliyor. Kurtulamayan çoğunluk olarak bizde de kalitesizlik bir standart oluyor.

Tabi burada Mühendisliği baz aldık ama maalesef ülkece işimizi tam anlamıyla layıkıyla yapamıyoruz.

Doktorundan tutun hizmetlisine siyasetçisine varıncaya kadar her kesime sirayet etmiş tatsızlıktır. Yoksa meslekle falan alakalı değildir adam okula gidip ders geçmekten başka bir şey yapmamış. Farklı ilgi alanları yok, hobileri yok, kiminle nasıl konuşulur birini selamlamak gülümsemek gibi şeylerden bir haberdir. Nasıl mutlu olunacağını bilmeyen insanlardır. Genellikle mesleğini karakterin önüne geçirmemek gerekir sonuçta meslek bir araçtır ve sizi siz yapan kişiliğinizi iyi yönde düzeltmeniz en iyi yapacağınız iş olur.

Tecrübesiz Mühendisler ve Eğitim.

Admin

Yazılım mühendisi

Eklemek istedikleriniz :